Veterinærer skal bidra til å avdekke familievold
Veterinærer over hele landet skal bidra i et nytt prosjekt som skal avdekke og håndtere voldssaker i nære relasjoner.
Dyremishandling kan være tegn på at det også utøves vold mot andre familiemedlemmer.
colourbox.com
Saken oppsummert
I 2018 skal Krisesentersekretariatet lede pionerprosjektet «Se sammenhengen» for å øke bevisstheten om forholdet mellom vold mot dyr og vold i nære relasjoner. Det skriver Aftenposten.
Målet er et tettere samarbeid mellom helsevesen, barnevern, politi, Mattilsynet og veterinærer om avdekking og håndtering av vold.
• Aleris-direktør: – SV feilinformerer bevisst om kommersiell omsorg
• FAGARTIKKEL: Lærer å takle stress under soning
– Sammenhengen mellom vold mot dyr og vold mot barn eller andre familiemedlemmer er kjent. Voksne som mishandler barn eller partner, kan også mishandle familiens dyr. Vold mot husdyr kan være første eller eneste synlige tegn på vold i nære relasjoner, sier leder av Dyrebeskyttelsen Norge, veterinær Åshild Roaldset til avisen.
Per i dag har ikke veterinærer lovbestemt varslingsplikt etter barnevernloven, slik flere andre yrkesgrupper har.
– Men vi vet at mange veterinærer rapporterer – som medmennesker – til instanser som barnevernet, sier president i Den norske veterinærforening Torill Moseng.
Hun forteller også at en veterinær kan være den første en voldsutsatt person betror seg til, og sier veterinærer må være forberedt på å håndtere det.
• Ansatt i barnevernet som saksøkte arbeidsgiver for trakassering tapte rettsaken
Flere saker
Arbeiderbladet / Arbeiderbevegelsens arkiv og bibliotek
Sju spørsmål og svar om senioruka
Moa Nyamwathi Lønning har forsket på "oktoberbarna" som forsvant.
Ingun A. Mæhlum
Hun har fulgt unge menn som flyktet fra Skandinavia: – De opplever å ha mistet mye
ENIGHET: LO Stat-leder ELisabeth Steen (t.v.), statsråd Karianne Tung og riksmekler Mats W. Ruland kunne glede seg over å ha unngått streik i staten.
Kjersti Binh Hegna
Jobber du i staten? Sjekk hvor mye du får i lønnsøkning
Brian Cliff Olguin
Unngikk streik: Dette er de nye lønnstilleggene for kommuneansatte
Jan Aarskog er virksomhetstillitsvalgt i Bufetat for FO er glad for rapporter som Barnevernsbarometeret fordi det hjelper dem til å bli bedre.
Skjalg Bøhmer Vold
To av tre barnevernsledere er misfornøyde med hjelpen fra staten: – Ikke overrasket
Marianne Solberg er med i mekling for FO. Her fra en tidligere streikemarkering på Youngstorget.
Øystein Windstad