Fristen snart ute i forhandlingene for ansatte i kommunene
Ved midnatt går fristen for å bli enige i kommuneoppgjøret ut. Partene skal være innstilt på å få til en løsning.
KLARE FOR INNSPURT: LO Kommunes forhandlere er klare for kveldens innspurt i kommuneoppgjøret. Foran f.v: forhandlingsleder Mette Nord og FO-leder Mimmi Kvisvik.
Ola Tømmerås
Saken oppsummert
per.flakstad@fagbladet.no
Etter det Fagbladet erfarer er det ingenting som tyder på at bruddet i oppgjøret for de statsansatte har påvirket forhandlingene for de kommuneansatte.
Etter at kommunenes arbeidsgiverorganisasjon KS la fram sitt andre tilbud 25. april, har partene jobbet iherdig med å bli enige om en forhandlingsløsning.
LO Kommunes forhandlingsleder Mette Nord var ikke fornøyd med det økonomiske tilbudet: – Det ligger ganske langt unna de kravene vi har stilt, sa hun.
Samtidig uttalte hun at tilbudet var et grunnlag å forhandle videre på. At partene fortsatt sitter i forhandlinger bare et halvt døgn før fristen for å bli enige utløper, tyder på at både de ansattes organisasjoner og arbeidsgiverne ser muligheten for å bli enige om et anbefalt resultat.
Dette er kravet fra LO til kommunene
– Vi er i forhandlinger og i gang med innspurten. Det har vært konstruktive sonderinger i løpet av helgen, men det er for tidlig å si om vi klarer dette, sa avdelingsdirektør Hege Mygland i KS til NTB mandag morgen.
Dersom det blir brudd, går oppgjøret til mekling. Meklingsfristen er natt til 24. mai, den samme som for staten.
Oslo: De ansatte vil ha forhandlingsrett på pensjon
Oslo kommune er et eget tariffområde. Også der sitter partene fortsatt i forhandlinger. LO-forbundene har slått seg sammen i Kommuneansattes hovedsammenslutning (KAH). De leverte tredje runde med krav torsdag i forrige uke.
Fristen for å bli enige om et forhandlingsresultat er også for dem ved inngangen til 1. mai.
Innkjøp av private tjenester trekkes inn i lønnsoppgjøret i Oslo
Flere saker
Simen Aker Grimsrud
Advarer mot å sette barn i fengsel: – Veldig risikabelt
Frp har lenge vært Håkon Dretvik sitt parti. Det tror han også det blir i år.
Hanna Skotheim
Vernepleieren er én av få som stemmer Frp i sitt forbund: – Det er viktig å være en motvekt
Barnevernspedagog Bisma Aleem drømmer om å komme inn på Stortinget en dag. Hun vil bekjempe fattigdom.
Martin Guttormsen Slørdal
Bisma (24) vil inn på Stortinget. Det var ingen tvil om hvilket parti hun skulle stille til valg for
Lunsjen på jobb er et viktig sosialt møtepunkt, og kan være et godt arbeidsmiljøtiltak, mener mangeårig mat-forsker.
Leif Krohn Ørnelund / Oslo Museum
Matpakka er mer moderne enn du kanskje tenker
Kriminalomsorgsdirektoratet ansetter over 70 miljøterapeuter som en del av tiltakene for å bemanne opp.
Eirik Dahl Viggen
Fengselstiltak skaper sterke reaksjoner: – Bryr seg ikke om de ansatte
Oda Gravdal Ulriksen er godt i gang med sommerjobben i Midt-Agder barnevernstjeneste.
Rebekka Johannessen Litland