Dette er kravet fra LO til kommunene
Ansatte med 3-4 år på høgskole med maks. 6 år i jobben bør få 12.000 kroner i sentrale tillegg, lyder kravet. Det er dobbelt så mye som fagarbeiderne.
Mette Nord, forhandlingsleder LO Kommune, krever økt uttelling for utdanning og kompetanse i kommunene.
Eirik Dahl Viggen
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
LO Kommune krever økt kjøpekraft, likelønnstillegg og uttelling for kompetanse i kommunene, også kjent som KS-området (alle kommuner unntatt Oslo).
Forhandlerne fra LO krever sentrale kronetillegg på alle utdannings- og ansiennitetsnivåer i lønnssystemet. Tillegget skal gis fra 1. mai i år, og skal i sin helhet legges til den enkeltes årslønn. LO krever videre at satsene for kvelds- og helgearbeid heves.
• Ola tjener 164.000 kroner mer enn Kari
– Punktet om likelønn er vi spesielt opptatt av å følge med på, sier leder i Fellesorganisasjonen Mimmi Kvisvik i en pressemelding fra forbundet.
LO krever at arbeidsgiverne i samråd med tillitsvalgte tetter lønnsgap mellom menn og kvinner på steder der dokumenterte lønnsforskjeller ikke kan forklares med annet enn kjønn. Disse møtene skal protokollføres, lyder kravet fra LO.
Slik lyder kravet om generelle tillegg for ulike stillingsnivåer i kommunene:
Eirik Dahl Viggen
Eirik Dahl Viggen
Eirik Dahl Viggen
Eirik Dahl Viggen
Eirik Dahl Viggen
Eirik Dahl Viggen
Eirik Dahl Viggen
Eirik Dahl Viggen
Eirik Dahl Viggen
• Innkjøp av private tjenester trekkes inn i lønnsoppgjøret i Oslo
Flere saker
Kathrine Haugland Martinsen utenfor Folkets hus noen minutter før valgkomiteens innstilling ble klar.
Jan-Erik Østlie
Sosionom Kathrine får plass i LOs ledelse: – En historisk dag
KULTURPRISVINNEREN: Henriette Steenstrup ble hyllet av LO-kongressen.
Jan-Erik Østlie
LOs kulturpris til skuespiller Henriette Steenstrup
Leif Martin Kirknes
Kaffe, klemmer og koreografi
– Det finnes knapt ord som kan beskrive virkeligheten for palestinerne. Men det finnes ansvar, og det finnes håp i solidaritet, sier Ole Henrik Kråkene.
Jan-Erik Østlie
FO-topp vil ha med LO på boikott av Israel
Kathrine Haugland Martinsen vil bidra til å styrke høyskolegruppenes plass i LO.
Hanna Skotheim
Sosialarbeider Kathrine kan bli valgt inn i LOs ledelse. Hvor stor innflytelse vil hun få?
Lisbeth Norshus fra FO vil ha LO med på at leting etter nye områder for oljeutvinning skal stoppe nå.
Ole Palmstrøm