Psykisk helsevern må ta ansvar
Bent Høie tvinges ut på banen etter drapet på sosionomen ved Små Enheter. Barnevernet trenger bistand fra psykiatrien, mener barnevernleder Gunnar Thoresen.
TVERRFAGLIG: Leder Gunnar Toresen i Norsk barnevernlederorganisasjon ønsker psykiatrien velkommen inn i barnevernet.
Mia Paulsen
Saken oppsummert
Helseminister Bent Høie ber de regionale helseforetakene om å «etablere strukturer og rutiner» for å sikre at barn og unge i barneverninstitusjoner får nødvendig utredning og behandling for psykiske lidelser og rusavhengighet.
Dette skal skje i samarbeid med Helsedirektoratet og Bufetat. Høie ber om en tilbakemelding innen 1. mai om hva de regionale helseforetakene kan gjøre i 2015 og hva de kan gjøre på lengre sikt.
Etterlyser tydeligere styring
Barnevernet har lenge gitt tydelige signaler om at det kan være problematisk å få god nok psykiatrisk hjelp til barnevernsbarn.
– Vi håper at Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet følger opp dette i sine styringssignaler overfor Barne- familie- og ungdomsdirektoratet (Bufdir), sier leder Gunnar Toresen i Norsk barnevernlederorganisasjon (NOBO) til Kommunal-Rapport.no.
Trenger døgnplasser
Ei 15 år gammel jente er siktet for overlagt drap på en sosionom ansatt ved Behandlingssenteret Små Enheter i Asker. Drapet skjedde 28. oktober.
Barnevernet i 15-åringens hjemkommune etterlyser flere døgnplasser i barne- og ungdomspsykiatrien, dermed økt mulighet for innleggelse av barnevernsbarn med psykiske helseplager.
De senere årene er disse plassene bygget ned.
edv@lomedia.no
Flere saker
Johannes Tveitnes og Adam Berge fikk møte kongen på slottet i 2022. Det betyr ekstra mye for dem i dag.
Hanna Skotheim
Johannes og Adam fikk møte kongen: – Noe mangler i dag
– Kongen sa noe om hvilke verdier som er viktige for oss i Norge.
Hanna Skotheim
– Kongen har vært viktig for fellesskapet
Kong Harald V døde fredag morgen.
Lise Åserud / NTB
Kong Harald er død
Torsdag la mange fremmøtte på Slottsplassen ned blomster for å hedre kongen.
REUTERS/Dylan Martinez TPX IMAGES OF THE DAY
– Sorg og kriser i livet kan forsterkes
Det må bli mer attraktivt å jobbe på institusjon. Da vil personer med riktig kompetanse søke seg dit, og risikoen for å ansette feil personer blir mindre, mener Fredrik Hjulström.
Akademikerförbundet SSR
Svensk advarsel om kriminelle i barnevernet: – Må gjøre yrket mer attraktivt
Jørund Brekke i den private barnevernsinsitutsjonen Fjellstø Omsorg AS synes det er veldig bra at barnevernet over hele landet skal granskes.
Ingjerd Almås Anfinset

