Europarådet skal granske barnevernet
Europarådet skal granske om norsk barnevern bryter menneskerettighetene etter den mye omtalte barnevernssaken i Naustdal.
Motstand. Under slagord som " Send barna hjem nå " og " Barnevernet = Gestapo " samlet noen hundre demonstranter seg foran Stortinget i april for å vise sin motstand mot barnevernet. Nå skal Europarådet granske norsk barnevernspraksis.
Ole Berg-Rusten / NTB Scanpix
Saken oppsummert
– Norge har som alle andre land godt av å bli kikket i kortene om vi etterlever menneskerettighetene, sier Ingjerd Schou (H) til NRK.
Schou er leder i den norske delegasjonen i Europarådet og presiserer at hun uttaler seg om barnevernet generelt, ikke om Naustdal-saken spesielt.
Barnevernet tok i fjor høst fem barn fra et norsk-rumensk foreldrepar i Naustdal kommune i Sogn og Fjordane. I sommer fikk foreldrene barna tilbake, men politiet tok ut tiltale mot paret. Paret, som nå er tiltalt for vold mot sine barn, har flyttet til Romania.
Saken har skapt stort engasjement og sterke reaksjoner, og i flere land – både i Europa og i Nord-Amerika – har det vært store protester mot det norske barnevernet.
– Stort sett er det mye bra i Norge, men det er ikke slik at menneskerettighetene blir brutt i andreland, men aldri i Norge, sier Schou.
Flere saker
Younas Mohammad-Roe er leder ved Barnevernvakten i Oslo. Han mener det må finnes en nasjonal døgnåpen tolketjeneste man kan henvende seg til.
Hanna Skotheim
Barnevernvakten må ringe tolker midt på natta, uten å vite hvem som er ledig for oppdrag
Sebastian Mortensen landet drømme-lærlingplassen på verkstedet til Lamborghini i København.
Hanna Skotheim
Da fagforeningen sikret ham bolig, fikk 17-åringen drømmejobben
Lene Vågslid ble barne- og familieminister 4. februar i år. Nå har hun fått Stortinget med på å fjerne kravet om master for ansatte i barnevernet.
Brian Cliff Olguin
– Et rigid masterkrav sikrer ikke kvalitet i barnevernet
Sykepleiere kan ha en arbeidshverdag med mye psykisk press.
Gorm Kallestad / NTB
Nå får du et vern mot psykisk press på jobben
T.v. Afgansk flagg under en demonstrasjon i Paris i 2021 (Arkivfoto). Moa Nyamwathi Lønning har forsket på «oktoberbarna» som forsvant.
Adrienne Surprenant/AP/NTB og Privat
17-åringene flyktet fra Norge. Moa fant dem igjen i Frankrike
Kenneth Arctander, daglig leder i RIO.
Hanna Skotheim