Europarådet skal granske barnevernet
Europarådet skal granske om norsk barnevern bryter menneskerettighetene etter den mye omtalte barnevernssaken i Naustdal.
Motstand. Under slagord som " Send barna hjem nå " og " Barnevernet = Gestapo " samlet noen hundre demonstranter seg foran Stortinget i april for å vise sin motstand mot barnevernet. Nå skal Europarådet granske norsk barnevernspraksis.
Ole Berg-Rusten / NTB Scanpix
Saken oppsummert
– Norge har som alle andre land godt av å bli kikket i kortene om vi etterlever menneskerettighetene, sier Ingjerd Schou (H) til NRK.
Schou er leder i den norske delegasjonen i Europarådet og presiserer at hun uttaler seg om barnevernet generelt, ikke om Naustdal-saken spesielt.
Barnevernet tok i fjor høst fem barn fra et norsk-rumensk foreldrepar i Naustdal kommune i Sogn og Fjordane. I sommer fikk foreldrene barna tilbake, men politiet tok ut tiltale mot paret. Paret, som nå er tiltalt for vold mot sine barn, har flyttet til Romania.
Saken har skapt stort engasjement og sterke reaksjoner, og i flere land – både i Europa og i Nord-Amerika – har det vært store protester mot det norske barnevernet.
– Stort sett er det mye bra i Norge, men det er ikke slik at menneskerettighetene blir brutt i andreland, men aldri i Norge, sier Schou.
Flere saker
Hanna Skotheim
– Jeg er mettet på sosial omgang når jeg kommer hjem
Mange vil ta videreutdanning i barnevernet, viser tall fra Bufdir. (Illustrasjonsfoto).
Hanna Skotheim
Stor interesse for videreutdanning i barnevernet
Else Karin Dyrøy Knutsen
Helge Skodvin
Hver femte slutter i barnevernet årlig. Else Karin ble i over 20 år
– Bli nær deg selv før du kommer nær den andre, sier terapeut Torunn Bie. Hun har skrevet sin første bok til alle dem som ikke får med seg partner i parterapi - og mange flere.
Hanna Skotheim
Får du ikke partner med i terapi? Gjør det selv
Jan Kato Fremstad i Bufdir.
Anne Myklebust Odland
– Høy turnover kan være krevende for sårbare ungdommer
Sommerjobbprosjektet skal hindre at unge faller utenfor arbeidslivet. Marwo (20) er blant dem som har sin første sommerjobb.
Hanna Skotheim

