Dårlig bemannet før drapet
Små Enheter i Asker sikret ikke godt nok sine ansatte, melder Arbeidstilsynet.
DREPT PÅ JOBB: Den 28. oktober har politiet sperret av området rundt Små Enheter på Vollen i Asker, der en ansatt ble drept i morgentimene.
Torstein Bøe / NTB scanpix
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
Arbeidstilsynet hadde tilsyn med Behandlingssenteret Små Enheters avdeling Vollen i Asker kort tid etter drapet 28. oktober på sosionom Anna Kristin Gillebo Backlund.
Små Enheter avdeling Vollen hadde en grunnbemanning på 7-8 fast ansatte for fire plasser for unge med traumer, tvangslidelser, psykoser og utviklingsforstyrrelser.
Ungdommen var bemannet med to til en på dagtid og våken nattevakt. De to ansatte som hadde vært på dagvakt hadde trukket seg tilbake tidligere på kvelden, skriver Arbeidstilsynet. De sov på hendelsestidspunktet.
Tilsynet kommenterer at flere ting tyder på at bemanningen ikke var tilpasset risikobildet rundt 15-åringen som er siktet for drapet.
Etter Arbeidstilsynets oppfatning var arbeidsmiljøet for de ansatte rundt 15-åringen hverken tilfredsstillende tilrettelagt, sikkert eller forsvarlig.
Dag Skådinn, som er faglig leder og medeier i Små Enheter, ønsker ikke å kommentere funnene før en rapport foreligger fra Fylkesmannen.
Flere saker
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim
Julefest med tidligere barnevernsbarn: – Det fineste jeg gjør i året
Senterpartiets Kjersti Toppe (Sp) mener Nav er i krise.
Skjalg Bøhmer Vold
Senterpartiet vil dele Nav i to: – Arbeidet må starte straks
Hanne Glemmestad er utdannet sosionom og har tidligere vært Nav-leder.
Hanna Skotheim
Hanne skal være med å gjøre Nav-regelverket enklere: – Kan gi bedre omdømme
Hanna Skotheim
Hun jobber side om side med dem som bor i de utsatte områdene
Morten Gloppestad von Krogh er velferdsviter og leder i FOs nye landsdekkende klubben for statlige ansatte i Nav.
Simen Aker Grimsrud

