Aleris-direktør: – Veksten i privat barnevern flater ut
Staten er ikke parkert på sidelinja, den er tvert imot flinkere til å kjøpe og kontrollere private barnevernstjenester enn noen gang. Det mener Aleris og Humana.
BEDRE ENN FØR: Staten har blitt en mer profesjonell innkjøper, og de kommersielle aktørene har blitt mer stabile, mener Aleris-direktør Erik Sandøy.
Tri Nguyen Dinh
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Kommersielle aktører solgte barnevernstjenester for 3,8 milliarder i 2016. Det er en foreløpig topp, og en kraftig økning fra 1,7 milliarder i 2012.
– FO trenger ikke bekymre seg
Staten har parkert seg selv på sidelinja, og det store private innslaget gjør tjenestene mindre robuste, advarer FO-leder Mimmi Kvisvik.
Dette trenger FO ikke å bekymre seg for, mener Erik Sandøy, administrerende direktør i Aleris omsorg Norge, den største av de kommersielle barnevernsaktørene.
Sandøy mener staten er en mer kompetent innkjøper av barnevernstjenester enn noen gang tidligere.
– Veksten i privat barnevern vil ikke fortsette. Først og fremst fordi Bufdir har fått god oversikt over hvilke ressurser staten har selv og hva de må kjøpe gjennom rammeavtaler. Men det er også viktig å huske at 2016 var et helt spesielt år, med behov for tilbud til rekordmange enslige mindreårige asylsøkere, forklarer Sandøy.
• Staten sparer 3000 kroner døgnet per ungdom i privat barnevern
Færre og mer stabile aktører
I tillegg til at staten har blitt flinkere, har også de kommersielle aktørene blitt mer stabile, mener Sandøy.
Han minner om at de store firmaenes vekst i langt på vei skyldes at de har kjøpt opp de små. Dette er en gunstig utvikling, sier direktøren.
– Situasjonen for de mindre aktørene var tidligere preget av lite forutsigbar drift og små muligheter til å tåle svingninger. De store har kapital til å tåle dette. Det gir mer stabilitet og tryggere arbeidsplasser, mener Sandøy.
Mer, ikke mindre, offentlig kontroll
Han legger til at de store ikke tar ut utbytte, men lar pengene bli igjen i selskapet, noe som igjen åpner for å utvikle og heve kvaliteten på tjenestene. Dette forsvinner ofte i medieoppslag om de mindre selskapene som tar ut urimelige utbytter, mener Sandøy.
– Jeg er altså ikke enig med Mimmi Kvisvik i at tjenestene blir mindre robuste av at privat barnevern har vokst. Tvert imot mener jeg at det statlige barnevernet og kommunene bare vil få enda mer kontroll framover, avslutter Sandøy.
• FO: – Staten kjøper privat barnevern – undergraver tillitsvalgte og tariff
– Staten er aktiv premissleverandør
Ann Eirin Lieng er kvalitetssjef i Humana. Heller ikke hun deler Kvisviks bekymring for at staten setter seg på sidelinjen.
– Vi opplever at staten setter rammer for vår virksomhet gjennom avtaleverket og rammeavtalene. Og de følger opp og kontrollerer oss både på pris og kvalitet. Staten er en aktiv premissleverandør, sier Lieng.
– Snur oss raskere
Lieng har lang fartstid i barnevernsfeltet, og har tidligere jobbet i Bufetat. Hun er enig med Erik Sandøy i at staten har blitt klart bedre både til å bestille og kontrollere de private de siste årene.
Motsatt av FO-leder Mimmi Kvisvik mener Lieng at de private aktørene gjør barnevernet mer robust og tilpasningsdyktig.
– Det er en av fordelene med privat barnevern at vi raskere enn det offentlige kan snu oss rundt og tilpasse tilbudet til barn og unges behov. Det er jo vi som lager et tilbud til mange av de barna som trenger mye hjelp, de som staten selv ikke har et tilbud til, sier Lieng.
• Kommersielle selskaper solgte på fem år barnevern for 13 milliarder kroner
• Barnevernets sykefravær ble oversett – må leie leder for 275.000 kroner måneden
Flere saker
Erlend Tønnesen er utdannet barnevernspedagog og er klubbleder på Stikkontakten Gamingsenter. Der har han nok å henge fingrene i.
Hanna Skotheim
Erlend er på jobb hele tida: – Jeg har fritidsklubben i lomma
– De kan legge igjen så mye penger de vil, men det må sikres i praksis. Det er Anette Wagles dom over statsbudsjettet som ble lagt fram onsdag.
Hanna Skotheim
172 millioner til unge uten jobb: – Pengene må gå til dem som følger dem opp
Ole Tommy Meland er hovedtillitsvalgt i Asker. Kommunen har vært gjennom flere kuttrunder de siste årene.
Hanna Skotheim
Kritisk til kommuneøkonomien: – Redd velferdsstaten forvitrer
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) legger onsdag fram statsbudsjettet for 2026.
Jonas Sandboe
Vil gi mindre sosialhjelp til familier som mottar barnetrygd
FO-leder Marianne Solberg er skuffet over regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år.
Hanna Skotheim
FO-lederen skuffet over regjeringen: – Dessverre ikke et budsjett for forebygging
Truls Wiberg er vernepleier, ansatt i barnevernstjenesten i Bærum.
Anne M. Odland