– Barnevernet må styrkes
LO må holde oppe presset for å styrke barnevernet, understreket FOs annen nestleder Kjetil Ostling på LO-kongressen i formiddag.
Ostling fortalte kongressen at barnevernet har fått 64 prosent flere meldinger siden midten av 90-tallet, mens antall stillinger bare har økt med 27 prosent. Han mente det er sammensatte årsaker til at antallet meldinger har økt, men at det er en ønsket utvikling fordi det gir flere mulighet for å få hjelp.
Har flere saker å behandle
– På begynnelsen av 1990-tallet var det ramaskrik om bemanningskrise i det kommunale barnevernet, og det ble iverksatt hastetiltak. I dag viser statistikken at de ansatte har flere meldinger å behandle, flere barn å følge opp og mer komplekse saker enn da hastetiltakene ble iverksatt for 20 år siden. Fylkesmannen melder stadig mistanke om at saker blir henlagt av kapasitetshensyn, sa han.
Vil trappe opp
Ostling påpekte at både SV og AP på sine landsmøter har gått inn for en opptrappingsplan for styrking av barnevernet i kommunene, gjennom kompetanseheving og å øke antallet ansatte.
– Dette har vært kjærkomment å registrere etter at FO i flere år har jobbet for en økning på minst 800 nye sosialfaglige stillinger. LO må følge opp og holde presset opp for at denne satsingen skal kunne realiseres, sa han.
Kjetil Ostling var den første av FOs åtte delegater som fikk ordet. Alle åtte sørget raskt for å sette seg på talerlisten da LO i dag diskuterte handlingsprogrammet for de neste fire åra.
Siste nytt
– Som pårørende er man allerede i dag maktesløs. Hvis rusreformen vedtas, blir vi enda mer aleine, mener Merete Almås. Hun er svært bekymret for konsekvensene av rusreformen helse- og omsorgsminister Bent Høie la fram forrige uke.
Leif Martin Kirknes og Kristin Heier/Studio Design
– Som pårørende får jeg vondt i magen av å lese forslaget til rusreform
Magnus Alu Andersen (t.v.) er leder for Netcompanys norske barnevernssatsing og Lars Andreas Eidsheim er prosjektleder i DigiBarnevern sitt fagsystem. Fontene møtte dem i Netcompany sine lokaler.
Hanna Skotheim
De kan gjøre saksbehandlingen i barnevernet enklere
Mye lest
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
– Selvsagt kan ansatte i barnevernsinstitusjoner anmelde straffbare handlinger de blir utsatt for av en beboer. Om det er klokt, er en annen ting, sier jurist Geir Jøsendal.
Privat