Aksjon LO-debatt
FO-ere er lite synlige i LOs medlemsdebatt. FO Hordaland starter nå en aksjon for å få medlemmene i tale, og oppfordrer alle andre avdelinger til å følge opp. – Nå må vi passe på at FOs krav blir hørt fram mot LO-kongressen, sier fylkessekretær Kenneth Larsen.
solfrid.rod@lomedia.no
Medlemsdebatten «Et godt arbeidsliv», som ble startet i september, inviterer LOs godt og vel 850 000 medlemmer til å si sin mening om hva som skaper et godt arbeidsliv.
Hittil har relativt få FO-medlemmer deltatt i debatten. Av alle LOs 22 forbund er det bare Norske Idrettsutøveres Sentralorganisasjon og Musikernes fellesorganisasjon som ligger bak FO på statistikken. Norsk Post- og kommunikasjonsforbund, Skolenes landsforbund, Handel og kontor og Arbeiderbevegelsens Presseforbund ligger på topp.
I lunsjen
Nå må også FO-ere komme på banen og bli med på å forme LOs krav til politikerne i forkant av neste års stortingsvalg, mener FO Hordaland.
– Mange andre forbund er aktive, og bidrar dermed til at medlemmene sine saker blir hørt. Det skal vi og!, heter det i en melding sendt ut til alle representantskapsmedlemmer. De oppfordres til å videresende oppfordringen videre til alle FO-ere.
– Lag gjerne en liten lunsj-happening der folk får utdelt brosjyrer og oppfordring om å sende inn sine forslag, oppfordrer FO Hordaland.
Må bli synlig
Et godt arbeidsliv var tema på avdelingens representantskapsmøte sist onsdag. Debatten resulterte i 36 forslag til LO og ga FO Hordaland en desidert førsteplass. Nesten ni av 10 forslag fra FO-medlemmer kommer fra FO-ere i Hordaland.
– Vi anbefaler alle andre avdelinger å gjøre følge opp. Send gjerne ut forslag til tema til alle medlemmer, slik at vi kan bli godt synlig fram til LO-kongressen, lyder oppfordringen fra fylkessekretær Kenneth Larsen.
Likestilling på topp
Likelønn, rettferdig lønn for høgskolegruppene, arbeidstid, veiledning i arbeidstiden, 800 nye stillinger i barnevernet innen to år, offentlig tjenestepensjon og sosialhjelpssatser på SIFO-nivå, er blant kravene FO Hordaland oppfordrer sine medlemmer til å oversende LO.
I følge LOs statistikk er FOs medlemmer mest engasjert i temaet likestilling. Sosial dumping kommer på topp hos flere forbund, deriblant Fellesforbundet, EL og IT Forbundet og Norsk Post- og kommunikasjonsforbund. Medlemmene i Fagforbundet og Handel og Kontor er mest opptatt av arbeidstid. og i Fagforbundet.
Medlemsdebatten skal munne ut i et eget dokument til LO-kongressen i mai neste år.
Siste nytt
– Jeg velger meg kanskje ikke kampsaker som er særlig karrierebyggende, sier Oddny Miljeteig (65). Hun sikter til hvor lite oppmerksomhet hun opplever at blant annet helse og sosialfeltet får i bypolitikken, altså det feltet der hun har engasjert seg mest og hvor hun mener det viktigste arbeidet skjer.
Helge Skodvin
Samtidig som Oddny Miljeteig (65) fant ut at hennes biologiske mor døde, fikk hun vite at hun selv hadde kreft
Nav har krevd at Rita Elisabeth Rudiløkken betaler tilbake arbeidsavklaringspenger fordi hun bodde i Spania. Nå venter Rudiløkken på svar fra Nav.
Nanna Aanes Wolden
Rita vil at pressen skal se på saken hennes. Nav sier nei
Mest lest
Coreene (18) og Dennis (17) er to av ungdommene vi møter når Helene sjekker inn på barnevernsinstitusjon.
Anders Leine/NRK
Helene Sandvig måtte kaste egne fordommer da hun sjekket inn på barnevernsinstitusjon
Helene Sandvig sjekket inn på Alfheim ungdomshjem i Halden i vinter. Nå vises episoden på NRK.
Anders Leine/NRK