Stadig flere vil bli vernepleiere
Vernepleie er den fjerde mest populære utdanningen. 3 264 personer har søkt på 950 studieplasser.
HELSE POPULÆRT: Omlag en firedel av de som søkte høyere utdanning i år vil til helsefag.
Tri Nguyen Dinh
Saken oppsummert
mia.paulsen@lomedia.no
17,8 prosent flere søkte på vernepleie i år enn i fjor, viser tall fra Samordna opptak.
Aller mest øker søkningen til sykepleie, med en økning på 19.9 prosent. Det er registrert snaut 15 000 førstevalgsøkere til vel 4 500 studieplasser.
Deretter følger reseptar og landbruk.
Sosionomutdanningene har en økning 14.7 prosent, og endte med 3 936 søknader til 873 plasser.
12.9 prosent flere søkte på barnevernpedagogutdanning. Her er det 2 500 søknader på 788 plasser.
67 personer søkte på velferdsviter, som har 40 plasser. Det var en nedgang på 14 prosent i forhold til i fjor.
Søker trygge valg
Tendensen er at fagområder som anses å gi gode jobbmuligheter havner høyt oppe. Helsefagene kommer i denne kategorien. 36 258 har helsefag som sitt førstevalg i år, mot 31 963 i fjor.
– Mange søkere lover godt for det viktige arbeidet med å skaffe befolkningen gode helsetjenester, sier kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen i en pressemelding.
Realfag hadde solid oppsving i fjor, men har i år en nedgang på 1,3 prosent.
3.2 prosent flere vil ha høyere utdanning
132 021 personer søkte om høyere utdanning gjennom Samordna opptak i 2016. Det er ca 4 000 flere søkere enn i 2015, en økning på 3.2 prosent.
Kunnskapsminister Røe Isaksen påpeker at norsk økonomi er inne i en tøff omstillingsfase.
– Det er derfor bra at så mange søker seg til høyere utdanning. Ikke overraskende er det spesielt stor søkning til studier hvor kandidatene har utsikter til trygg jobb i et fremtidig arbeidsmarked, sier Røe Isaksen.
Flere saker
Flommen i Valencia i 2024 var den verste på flere tiår. En kvinne rydder opp i gaten i Paiporta.
JOSE JORDAN / AFP / NTB
– Sosialarbeidere må ha en større rolle i krise- og beredskapsarbeid
Klokkerhuset i Skien er akuttinstitusjon. Her ble det skrevet 72 skademeldinger i løpet av fem måneder.
Anne M. Odland
Trusler og vold i barnevernet: – En eller to kan stå for mye
Lise Sunde mener det er viktig å erkjenne at skader på ansatte kommer til å skje dersom de skal jobbe med endring hos ungdommene.
Erling Slyngstad-Hægeland
Barnevernsansatte angripes med slag, spytt og knuste glassflasker
Solfrid Rød
– Grønt sosialt arbeid tar faget vårt tilbake til røttene
Forskerne finner en årsakssammenheng mellom andelen organiserte og reduserte lønnsforskjeller mellom kjønnene på arbeidsplassen.
Colourbox.com
Fagforeninger minsker lønnsforskjellene mellom kvinner og menn
Barne- og familieminister Lene Vågslid har mottatt rapporten fra utvalgsleder Erik Stene.
Jonas Sandboe