Protesterer mot lønnsforskjeller mellom menn og kvinner
I dag går kvinner på Island hjem fra jobb klokken 14.38
Markering for likelønn på Island.
KAMPEN FOR LIKELØNN: På Island tjener kvinner i snitt 86 prosent av det menn tjener. I Norge er tallet 88 prosent.
Colurbox
Saken oppsummert
joran.gronstad@lomedia.no
I dag markeres kampen for likelønn på Island. Det melder Iceland Review.
Fagforeningene har oppfordret kvinner til å forlate arbeidsplassen klokken 14.38. Tidspunktet er valgt fordi sammenlignet med hva menn tjener, jobber kvinner uten lønn fra klokken 14.38 og ut resten av en åtte timer lang arbeidsdag.
• Følg oss på Facebook
I Reykjavik skal kvinnene samles utenfor Alltinget for å protestere mot lønnsforskjellene mellom kvinner og menn. Lignende protester er planlagt over hele landet.
Første gang kvinner på Island markerte kampen for likelønn på denne måten var i 1975. Da forlot de arbeidet 14.08. I 2008 gikk de fra arbeidsplassen 14.25, og i år altså klokken 14.38. Fortsetter trenden i samme tempo, blir ikke målet om likelønn oppnådd før om 50 år - i 2068.
– Vi kan ikke vente i 50 år på å nå dette målet, sier Gylfi Arnbjörnsson, president i fagforeningen ASÍ til Iceland Review.
• Dette er snittlønna i over 100 yrker
På Island tjener kvinner i snitt 86 prosent av det menn tjener. Det er noe over gjennomsnittet for EU som er 83,35 prosent. I Norge er tjener kvinner 88 prosent av menns lønn.
• – Over halvparten av lønnsgapet mellom menn og kvinner kan vi ikke forklare
Flere saker
Solfrid Rød
– Grønt sosialt arbeid tar faget vårt tilbake til røttene
Forskerne finner en årsakssammenheng mellom andelen organiserte og reduserte lønnsforskjeller mellom kjønnene på arbeidsplassen.
Colourbox.com
Fagforeninger minsker lønnsforskjellene mellom kvinner og menn
Barne- og familieminister Lene Vågslid har mottatt rapporten fra utvalgsleder Erik Stene.
Jonas Sandboe
For dårlig kontroll med barnevernsinstitusjoner: – Det er for mye armer og bein
Bare 37 % av kvinner kan pensjonere seg ved 62 uten avtalefestet pensjon. ILLUSTRASJONSFOTO
Sissel M. Rasmussen
Derfor er ekstrapensjonen AFP så viktig for kvinner
Det var i Pilestredet i Oslo at en granat eksploderte tirsdag i forrige uke. Etter eksplosjonen, detonerte politiet en håndgranat som ble funnet i et fotgjengerfelt.
Fredrik Varfjell / NTB
Kan barnevernet forhindre at ungdom havner i kriminelle miljøer?
Det er flere måter teknologi kan brukes til å skade kvinner, sier en av forskerne bak den ferske studien. (Illustrasjonsfoto)
Hanna Skotheim