FO krever opptrappingsplan for utviklingshemmede
– Situasjonen er alarmerende. Det trengs flere vernepleiere og mer penger hvis vi skal få til den endringen Rettighetsutvalget skisserer. Det sa FO-leder Mimmi Kvisvik på SOR-konferansen Bra i livet.
Rettighetsutvalget forskjellsbehandler skole og andre tjenester, det er bekymringsfullt, mener FO-leder Mimmi Kvisvik.
Tri Nguyen Dinh
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Nærmere 800 fagfolk og organisasjonsrepresentanter har torsdag og fredag vært samlet på konferanse i regi av Samordningsrådet (SOR). Konferansen har fulgt opp NOU 2016: 17 På lik linje – Åtte løft for å realisere grunnleggende rettigheter for personer med utviklingshemming, som du kan lese mer om her.
Konferansen Bra i livet samlet nærmere 800 personer i Folkets hus i Oslo.
Øyvind Aukrust
Les også: – Overrasket over statlig diskriminering
Tilleggskrav til løft nr. 6
FO støtter alle tiltakene Rettighetsutvalget foreslår, men er svært kritisk til at utredningen ikke er tydeligere på behovet for kompetanse. Utvalget krever at personer med utviklingshemning må undervises av lærere, ikke assistenter. Tilsvarende krav til høgskoleutdanning i tjenestene forøvrig er ikke nevnt i utredningen.
Les også: – Staker ut en god kurs, men burde stilt tydeligere krav til kompetanse
FO er skuffet og bekymret for denne forskjellsbehandlingen i utvalgets rapport. Forbundet foreslår derfor et nytt tilleggspunkt til løft nr. 6 kompetanse og kunnskap: Flere ansatte med kompetanse på høgskolenivå.
– Vernepleierne er en nøkkelprofesjon i tjenestene til utviklingshemmede, understreket Kvisvik i sitt innlegg.
Krever lovfesting og øremerkede penger
Bekymringen for profesjonenes rolle i kommunale tjenester forsterkes av den såkalte primærhelsemeldingen. Der tar regjeringen til orde for å lovfeste en rekke profesjoner i de kommunale helsetjenestene. Ingen av FOs grupper er på lista.
Les også: FO og Fagforbundet tar opp kampen med Høie
FO er i utgangspunktet imot lovfesting av enkeltprofesjoner, men mener at hvis det først skal skje, må vernepleier og sosionom tilføyes.
Kvisvik kjenner seg ellers godt igjen i den diskrimineringen Rettighetsutvalget beskriver, og er tydelig på at det trengs mer enn gode intensjoner for å snu situasjonene.
– Hvis vi skal få til endring, må vi ha en opptrappingsplan, en parallell til opptrappingsplanen for psykisk helse på 90-tallet. Det trengs øre øremerkede penger til kommunene, understreket Kvisvik.
Flere saker
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim
Julefest med tidligere barnevernsbarn: – Det fineste jeg gjør i året
Senterpartiets Kjersti Toppe (Sp) mener Nav er i krise.
Skjalg Bøhmer Vold
Senterpartiet vil dele Nav i to: – Arbeidet må starte straks
Hanne Glemmestad er utdannet sosionom og har tidligere vært Nav-leder.
Hanna Skotheim
Hanne skal være med å gjøre Nav-regelverket enklere: – Kan gi bedre omdømme
Hanna Skotheim
Hun jobber side om side med dem som bor i de utsatte områdene
Morten Gloppestad von Krogh er velferdsviter og leder i FOs nye landsdekkende klubben for statlige ansatte i Nav.
Simen Aker Grimsrud

