FO positiv til nye regler for sikkerhet på arbeidsplassen:
– Den årelange kampen mot vold og trusler bærer frukter
Fra 1. januar må arbeidsgivere kartlegge de ansattes risiko for vold og trusler. FO-leder Mimmi Kvisvik er veldig fornøyd med de nye reglene.
JUBLER: FO-leder Mimmi Kvisvik er veldig positiv til de nye reglene for vold og trusler.
Eirik Dahl Viggen
Saken oppsummert
fride.gjedebo.gjertsen@lomedia.no
Arbeidsmiljøloven har også tidligere pålagt arbeidsgiver å tilrettelegge for et trygt arbeidsmiljø, men FO og andre har ment at kravene har vært for lite spesifiserte.
FO har derfor anbefalt at de nye forskriftene skulle inneholde risikovurdering, forebygging og oppfølging av voldsutsatte. Det har forbundet nå fått gjennomslag for.
– Det er gledelig at de fleste av våre forslag er tatt hensyn til, og at en årelang kamp har båret frukter, sier Kvisvik til fo.no.
Fra 1. januar 2017 må arbeidsgiverne følge de nye reglene som regjeringen har vedtatt om sikkerheten rundt vold og trusler i arbeidslivet.
Pålagt kartlegging
Vernepleiere, barnevernspedagoger og sosionomer, som Fellesorganisasjonen (FO) organiserer, er blant gruppene som er mest utsatt for vold og trusler i yrkeslivet.
I de nye forskriftene er virksomhetene påbudt å kartlegge arbeidstakers risiko for utsettelse av vold eller trusler, skriver fo.no.
De skal i kartleggingen ta særlig hensyn til:
• Arbeidets organisering og tilrettelegging
• Hvor, når og i hvilke situasjoner arbeidstaker kan bli utsatt for vold og trusler
• Alenearbeid, bemanning, kompetanse, arbeidstidens plassering og organisering og til slutt effekten av iversatte og planlagte forbyggende tiltak
Mer oppfølging og opplæring
Det blir også satt krav til at arbeidstakerne må få opplæring i å forebygge og håndtere vold- og trusselsituasjoner.
Nødvendig informasjon om rutiner for forebygging, håndtering og oppfølgning av vold- og trusselsituasjoner skal gis til både arbeidstakere og tillitsvalgte. I tillegg skal det gjennomføres nødvendige tiltak for å følge opp ansatte som utsettes for vold og trusler.
Vold og trusler i arbeidslivet
• Antall personer meldt skadet som følge av vold og trusler på jobb doblet seg mellom 2011 og 2014.
• Ansatte i helse og sosial og offentlig administrasjon opplever mest vold og trusler.
• Ansatte i barnevernet og i tjenester til utviklingshemmede er særlig utsatt.
• Her utsettes seks av ti for vold og trusler.
• Gjennomsnittlig utsettes kun en av ti yrkesaktive for vold og trusler.
Flere saker
Hanna Skotheim
– Når jeg føler at det er litt dritt på jobb, kan jeg se bort på kortet og tenke at det er verdt det
Monica Skogvold er FO tillitsvalgt og barnekoordinator i Lillestrøm kommune.
Hanna Skotheim
Vernepleier gjør jobben andre tjenester skal gjøre: – Det er ikke i tråd med intensjonen
FERDIG: Sofie Melin er en av flere som mister jobben når boligprosjektet Bybo i Oslo legges ned.
Hennika Lillo-Stenberg
Oslos innsparingsjakt koster Sofie jobben, og 50 brukere mister hjemmene sine
Marte Dahl Toft i Utekontakten oppsøker unge gutter på gata, ved skoler, på idrettsarenaer.
Anne M. Odland
– Fotballen gjorde at jeg ikke ble oppfattet som «Marte fra kommunen»
Johanne Rogndal bærer fortsatt med seg sporene etter årene på ungdomsinstitusjon. I dag er hun psykolog og veileder for ansatte på barnevernsinstitusjoner.
Hanna Skotheim
Johanne er skadet for livet av tvangen hun ble utsatt for som «instukid»
– Regjeringen vil myke opp kompetansekravene i barnevernet, sier barne- og familieminister Lene Vågslid.
Brian Cliff Olguin
Regjeringen snur, likevel ikke krav om master i barnevernet
Vold og trusler i arbeidslivet
• Antall personer meldt skadet som følge av vold og trusler på jobb doblet seg mellom 2011 og 2014.
• Ansatte i helse og sosial og offentlig administrasjon opplever mest vold og trusler.
• Ansatte i barnevernet og i tjenester til utviklingshemmede er særlig utsatt.
• Her utsettes seks av ti for vold og trusler.
• Gjennomsnittlig utsettes kun en av ti yrkesaktive for vold og trusler.